Eskişehir Anadolu Üniversitesi Kimya Bölümü’nden mezun oldum. Eğitimime İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyokimya Anabilim Dalı’nda devam etmekteyim. Ben yaklaşık on bir yıl önce panik bozukluk ve Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB) teşhisi koyulmuş biriyim. Yıllarca psikiyatristten psikiyatriste gittim ve birçok ilaç tedavisi aldım. Şunu belirtmeliyim ki ben psikiyatrist ya da farklı bir branşta hekim değilim. Doktorları kötülemek ya da onların yerine geçmek gibi bir düşüncem kesinlikle olamaz. Ancak bu tür hastalıklarda, hastalığı tam olarak anlamadan psikiyatristlerin tavsiyelerine uymakta ya da bu tavsiyelere güvenmekte zorluklar yaşayabiliyoruz.

Panik bozukluğunu, anksiyeteyi ve OKB’yi anladıktan sonra hayatım tamamen değişti. Bu bloğu açmaya da bu şekilde karar verdim. Amacım; aynı şekilde sizinde bu farkındalığı kazanarak, panik atakları kontrol altına almanıza yardımcı olmaktır. Şunu da söylemek isterim ki panik bozukluk ve OKB’yi daha yakından tanımaya ve bahsi geçen farkındalığa ulaştıktan sonra, hiçbir şey eskisi gibi olmayacak.

Kendi deneyimlerimden ve tabi ki güncel araştırmalardan yararlanarak, hayat kalitemizi ciddi şekilde etkileyen bu rahatsızlıkları size daha yakından tanıtmak ve tedavi sürecinize katkı sağlamak en büyük arzum. Önceleri çok ağır bir şekilde günde 3-4 atak geçirirken şimdi ortalama 2 haftada 1 olmak üzere zayıf ve kısa ataklar geçirmekteyim. Daha da önemlisi bu ataklar esnasında, kontrol tamamen bende oluyor ve günlük işlerimi aksatmıyor. Tahmin edebileceğiniz gibi bu durum benim için bir mucize niteliğinde, çünkü yaklaşık dokuz yıl boyunca her gün atak geçiriyordum, en kolay günlük işleri yapmak dahi benim için işkence haline geliyordu. Vücudum da artık kendini bir bakıma buna adapte etmişti ve bırakın iyileşmeyi atakların azalacağını dahi hayal edemiyordum. Sakın bunları okurken korkmayın, hele ki yeni yeni atak geçirmeye başlamış biriyseniz!

Burada değinmem gereken en önemli nokta şudur ki; bu blog doktorunuzun size uygun gördüğü tedavinin yerine geçmek için değil tedaviye destek vermek için hazırlanmaktadır. O nedenle doktorunuzun önerdiği ilaç ve terapileri aksatmamanız çok önemlidir.

İyileşme ihtimaline bile inanmayan ben bu kadar yol katedebildiysem, herkes için bir umut vardır. Şunu da aklınızdan asla çıkarmayın; yalnız değilsiniz…